mega888 aktualności

aktualności

XI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU O KS. STANISŁAWIE KONARSKIM „KSIĄDZ STANISŁAW KONARSKI – NASZ WSPÓŁCZESNY”

2024_V_10.jpg

W gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie im. ks. St. Konarskiego, w piątek 10 maja br. odbyło się uroczyste podsumowania XI już Ogólnopolskiego Konkursu o Księdzu Stanisławie Konarskim „Ksiądz Stanisław Konarski – nasz współczesny”. Konkurs współorganizowany jest wraz z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie. Przewodniczącym Jury był dr. hab. Mieczysław Ryby (prof. historii na KUL JPII, Przewd. Sejmiku Woj. Lubelskiego).
Jak zaznaczyła Dyr. P. Iwona Pańpuch konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy o dokonaniach wybitnego pijara – reformatora szkolnictwa - poprzez kształtowanie postaw i promowanie wartości, upowszechnianych przez tą wybitną postać.
Tradycyjnie uczniowie SP nr 1 zaprezentowali okolicznościowy słowno-muzyczny program artystyczny. Po nim nastąpiło wręczenie dyplomów i upominków osobom nagrodzonym i wyróżnionym w konkursie.
Gala finałowa zgromadziła laureatów wraz z opiekunami, którzy przybyli nie tylko z lubelskich szkół, ale przyjechali również z wielu województw Polski.
Wiecej informacji i fotorelacja na stronie SP 1 w L-nie: https://sp1.lublin.eu/szczegoly-aktualnosci/gala-finalowa-xi-konkursu-o-ksiedzu-stanislawie-konarskim-ksiadz-stanislaw-konarski-nasz-wspolczesny-9237?parent_way=5961

Fundacja Niepodległości przekazała nagrody, zaś Prezes znalazł się w gronie tak zacnych patronów jak: Jego Ekscelencji Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolia Lubelski; Ojciec Mateusz Pindelski, Prowincjała Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów; Pan Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego; Pan Tomasz Szabłowskie, Lubelski Kurator Oświaty; Pan dr. Krzysztof Żuk, Prezydenta Miasta Lublin.

Mamy nadzieje, że do zobaczenia podczas XII edycji konkursu.

Czytaj więcej: XI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU  O KS. STANISŁAWIE KONARSKIM „KSIĄDZ STANISŁAW KONARSKI – NASZ...

SPOTKANIE Z HISTORIĄ W MUZEUM POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH

20240508_113200.jpg

 

Zapraszamy na spotkanie w Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie.

Miło nam poinformować, że kolejny raz będziemy gościć dziennikarza (ukraińskich i polskich środków społecznego komunikowania) Dmytro Antoniuka. Redaktor jest podróżnikiem, a wyrazem tej pasji jest m.in. monografia "Zamki i rezydencje na Ukrainie, związane z polskimi rodami". Właśnie prezentacja tej książki odbędzie się w Muzeum PSZ w L-nie Fundacji Niepodległości 7 czerwca o godz. 5 PM ( 17:00) przy ul. Skromnej 5, oczywiście w Lublinie.

To niesamowicie bogata i ciekawa publikacja, a jej lektura – przynajmniej dla mnie - stanowiła wędrówke do Arkadii przodków (ta nashchadnikiv), ale więcej podczas spotkania z ukraińskim autorem. Tematów do rozmowy z pewnością nie zabraknie,  i to nie tylko dla historyków.

Serdecznie zapraszamy w nomem omen pierwszy piątek czerwca.

ŻELAZNY ĆWIEK DLA LEGII AKADEMICKIEJ IM. GEN. KAROLA J. ZIEMSKIEGO

2024_V_02_Nasutow_TEP.jpgMiło nam poinformować, że Stowarzyszenie Legia Akademicka im. gen. bryg. Karola J. Ziemskiego ps. „Wachnowski” otrzymało nagrodę Żelaznego ĆWIEKA im. Stefana Brykczyńskiego. Gratulujemy tym bardziej, że nadało ją współpracujące z naszą Fundacją Towarzystwo Edukacja Patriotycznej z Nasutowa. Uroczystość miała miejsce podczas święta 2 Maja w Domu Nasutów "Styczniowe odrodzenie. Jak Polacy walczą o wolność". Na historyczne wydarzenie plenerowe składały się m.in. inscenizacja walki Powstańców Styczniowych (rekonstruktorzy V Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego Kajetan Cieszkowskiego „Ćwieka” – tzw. "Ćwieki", z Towarzystwa Historycznego im. Antoniego patka) z kozakami, mini koncert pieśni patriotycznych, pokazy w wykonaniu Legii Akademickiej oraz piknik rodzinny.
Tych, którzy nie widzieli musztry paradnej w wykonaniu Pań żołnierzy Legii Akademickiej odsyłamy do fotorelacji z wydarzenia aut. J. Fedirko na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2855-jak-polacy-walcza-o-wolnosc-2-v-2024-w-nasutowie

Polecamy również obserwowanie fb Towarzystwa Edukacji Patriotycznej im. Gen. Karola Ziemskiego https://www.facebook.com/towarzystwo.ziemskiego oraz ogłoszeń Parafii NMP Królowej Polski w Nasutowie https://parafianasutow.pl/

Warto przypomnieć, że pierwszym laureatem Żelaznego ĆWIEKA jest 'nasz kapelan' ks. Adam Buczyński, proboszcz Parafii PW NMP Królowej Polski w Nasutowie (skąd pochodził gen. Karol Ziemski, z-ca dowódcy Powstania Warszawskiego).

Vivat Najjaśniejsza Rzeczpospolita!

AKCJONARIAT PRACOWNICZY - NOWOCZESNE IDEE W SPÓŁCE PALIWOWEJ "GAZOLINA" NA ANTENIE TVP3 LUBLIN

Gazolina TVP3 20240506 AKCJONARIATW poniedziałek 6 maja 2024 TVP3 Lublin wyemituje o godzinie 19:20 trzeci odcinek filmu dokumentalnego, przedstawiającego fascynującą historię twórców przedwojennej spółki paliwowej "Gazolina". Zaprezentuje on wyjątkową ideę współtwórców spółki – wprowadzenie w firmie akcjonariatu pracowniczego.

Film zrealizowany został przez Fundację Niepodległości w efekcie trwającego ponad dwa lata projektu: „Badania i upowszechnienie nowatorskich dokonań gospodarczych i społecznych Spółki Gazolina w II RP” – dofinansowanego ze środków publicznych w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa (nr identyfikacyjny: NdS/550914/2022/2022).

Projekt ma za zadanie upowszechnienie wiedzy zdobytej w toku naukowych badań nad dokonaniami twórców Spółki Gazolina SA – powołanej do życia w 1912 roku przez Mariana Wieleżyńskiego i Władysława Szaynoka, którzy jako pierwsi w Europie w roku 1912 przesłali gaz ziemny rurociągiem w Zagłębiu Drohobyckim oraz skroplili go przemysłowo dla sprzedaży produktów gazopochodnych.

Świadomi potencjału finansowego przedsięwzięcia, pragnęli ochronić spółkę przed przejęciem przez obcy kapitał, aby pozostała ona w polskich rękach – zdecydowali więc oprzeć się na nowatorskim w tamtych czasach akcjonariacie pracowniczym.

W efekcie stworzyli potężne przedsiębiorstwo paliwowe, które miało znaczący udział w budowaniu potencjału ekonomicznego odrodzonej Rzeczypospolitej (gazyfikacja Lwowa i Gdyni; sieć stacji paliw w całej Polsce; eksport płynnego gazu w butlach).

Twórcy spółki Gazolina, inżynierowie Marian Wieleżyński i Władysław Szaynok, już na przełomie XIX i XX wieku, podczas studiów w C.K. Szkole Politechnicznej we Lwowie, nie kryli swojego patriotyzmu i socjalistycznych sympatii. Marian Wieleżyński działał w konspiracji niepodległościowej, ściśle współpracując z Józefem Piłsudskim. Wrażliwość społeczną zawarł w swoim motto życiowym: – Wspólna praca, wspólny plon. Ideę tę wprowadził w życie w spółce Gazolina, w której od 1916 roku pracownicy stali mogli zostać współudziałowcami. Dzięki temu robotnicy czuli się współgospodarzami firmy. Przyczyniło się to nie tylko do ochrony jej zakładów podczas wojny polsko-ukraińskiej w 1919 roku, ale także obroniło prężną polską spółkę paliwową przed przejęciem przez obcy kapitał w II Rzeczypospolitej.

Film dokumentalny pt. „Gaz ziemny w Polsce – początek historii – Spółka Gazolina”, w reż. Janusza Sidora.

Czytaj więcej: AKCJONARIAT PRACOWNICZY - NOWOCZESNE IDEE W SPÓŁCE PALIWOWEJ "GAZOLINA" NA ANTENIE TVP3 LUBLIN

FOTORELACJA Z 5. RAJDU STRZAŁY

 2024_IV_27_Rajd_Strzaly_V_38_296x640.jpg

Fotorelacja z tegorocznej V edycji Rajdu Pamięci st. sierż. Walentego Waśkowicza „Strzały” w Pliszczynie (27 kwietnia) autorstwa J. Fedirko i Piotra Głuchowskiego -Fedirko na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2852-5-rajd-strzaly-27-iv-2024-pliszczyn

Przypominamy, że w tym roku podczas Rajdu nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie kamienia pamiątkowego w miejscu śmierci Walentego Waśkowicza ps. „Strzała” - Niezłomnego Żołnierza Wyklętego. poświecenia dojkonał ks. Proboszcz, zaś obelisk odsłonili przedstawiciele Rodziny naszego Bohatera, organizatorów oraz władz gminy.20240427.jpg

Dziękujemy za profesjonalizm i sprawną organizację gł. organizatorom: GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ, Stowarzyszeniu Patriotycznemu Ryngraf im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ, Wójtom Gminy Wólka i Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pliszczynie.

Przede wszystkim dziękujemy za wspólny przemarsz uczestnikom Rajdu, od tych najmłodszych po najstarszych, przyjezdnym (np. z Bychawy, L-na) i okolicznym mieszkańcom. Członkom organizacji (np. Marsz Lalusia ze Świdnika) czy przedstawicielom instytucji (np. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL rakowiecka 37).
Oby do zobaczenia - najpóźniej za rok.

 

Info J. Fedirko, FN, 27 IV 2024 r.

VIVAT MAJ, TRZECI MAJ!!!

W najbliższy piątek będziemy obchodzili Święto Narodowe Trzeciego Maja. Poniżej publikujemy tekst Odezwy Komitetu Honorowego jego Obchodów w Województwie Lubelskim. Odczyta ją na uroczystym spotkaniu w Trybunale Koronnym w Lublinie o godz. 9:00 w dniu święta Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, przewodniczący Komitetowi Honorowemu. Publikujemy również program świątecznych uroczystości w Lublinie. W Kościele Katolickim obchodzimy też tego dnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zapraszamy wszystkich do godnego świętowania – z radością i dumą z dziedzictwa naszej historii.

2024 05 03 Odezwa s 1

Czytaj więcej: VIVAT MAJ, TRZECI MAJ!!!

2 MAJA DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ORAZ POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ

Flaga narodowa 2014 1684 WWWChyba każdy Polak, już od przedszkola, wie że:

Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość, biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jako czas pamięci o symbolach narodowych i refleksji o naszych dziejach – ich źródle. Flaga wraz z godłem i hymnem stanowi najważniejsze – „konstytucyjne” – spośród oficjalnych symboli narodowych.
Ustanowiony jako święto państwowe w 2004 r. nawiązał do tradycji wielu krajów Europy i Ameryki, gdzie barwy narodowe są z czcią i duma powszechnie używane przez obywateli. Na szczęście w XXI wieku wśród Polaków coraz bardziej rozpowszechnia się zwyczaj używania flagi podczas najważniejszych świąt narodowych (3 Maja, 15 Sierpnia, 11 Listopada), ale i podczas wielu innych ważnych rocznic ogólnonarodowych np. 10 i 13 kwietnia (Tragedia Smoleńska i Zbrodnia Katyńska) czy 1 sierpnia (godzina „W”), jak i regionalnych. Polski Kościół rzymsko-katolicki powszechnie od stuleci używa barw narodowych podczas uroczystości i świąt religijnych. Coraz częściej biało-czerwona zdobi obejścia domostw, zwłaszcza na prowincji i to w różnych częściach kraju (co do niedawna zgodnie z „suchą” literą prawa było zabronione), a czasami i rodaków poza granicami RP.

Zachęcając do eksponowania barw narodowych – również przy okazji wydarzeń rodzinnych – należy przypomnieć podstawowe zasady wywieszania flagi narodowej:
- jeśli flaga jest w pionie wieszamy ją zawsze tak, aby biały kolor (pas) znajdował się po lewej stronie (patrzącego na flagę)
- w przypadku wywieszania z innymi flagami państwowymi bądź organizacji (powszechne jest z UE lub NATO) należy pamiętać, aby w przypadku nieparzystej ich liczby, np. 3, flaga narodowa znajdowała się w środku (jako najważniejsza), zaś przy ilości parzystej, np. 2, z lewej strony (patrzących na flagi).
Za flagę uważany jest również wariant z godłem pośrodku jej białego pasa, aczkolwiek jest on zastrzeżony dla placówek dyplomatycznych i floty morskiej oraz powietrznej (lotnisk). Naganny jest natomiast powszechny niestety w ostatnich latach zwyczaj wypisywania na niej różnych nazw miejscowości, czy co gorsza, różnego rodzaju haseł.

Czytaj więcej: 2 MAJA DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ORAZ POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ

WĘGIERSKIE KORZENIE, POLSKIE SERCE – PORTRET WSPÓŁTWÓRCY SPÓŁKI "GAZOLINA" W TVP 3 LUBLIN

GAZOLINA TVP3 LUBLIN Szaynok screen 02W poniedziałek 29 kwietnia 2024 TVP3 Lublin wyemituje o godzinie 19:20 drugi odcinek filmu dokumentalnego, przedstawiającego fascynującą historię twórców przedwojennej spółki paliwowej "Gazolina". Zaprezentuje on sylwetkę współtwórcy spółki "Gazolina" – inż. Władysława Szaynoka.

Film zrealizowany został przez Fundację Niepodległości w efekcie trwającego ponad dwa lata projektu: „Badania i upowszechnienie nowatorskich dokonań gospodarczych i społecznych Spółki Gazolina w II RP” – dofinansowanego ze środków publicznych w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa (nr identyfikacyjny: NdS/550914/2022/2022).

Projekt ma za zadanie upowszechnienie wiedzy zdobytej w toku naukowych badań nad dokonaniami twórców Spółki Gazolina SA – powołanej do życia w 1912 roku przez Mariana Wieleżyńskiego i Władysława Szaynoka, którzy jako pierwsi w Europie w roku 1912 przesłali gaz ziemny rurociągiem w Zagłębiu Drohobyckim oraz skroplili go przemysłowo dla sprzedaży produktów gazopochodnych.

Świadomi potencjału finansowego przedsięwzięcia, pragnęli ochronić spółkę przed przejęciem przez obcy kapitał, aby pozostała ona w polskich rękach – zdecydowali więc oprzeć się na nowatorskim w tamtych czasach akcjonariacie pracowniczym.

W efekcie stworzyli potężne przedsiębiorstwo paliwowe, które miało znaczący udział w budowaniu potencjału ekonomicznego odrodzonej Rzeczypospolitej (gazyfikacja Lwowa i Gdyni; sieć stacji paliw w całej Polsce; eksport płynnego gazu w butlach).

Inż. Władysław Szaynok był absolwentem Szkoły Politechnicznej we Lwowie (1899). Pochodził z rodziny o węgierskich korzeniach. Skonstruował pierwszy w Europie gazociąg i stworzył we Lwowie pierwszą w Polsce stację paliw z dystrybutorami własnego projektu. Dzięki zmysłowi organizacyjnemu inż. Władysława Szaynoka, w II RP uchwalono prawo, które gwarantowało, że linie przesyłowe gazu ziemnego w kraju będą pozostawały pod kontrolą państwa polskiego.

Film dokumentalny pt. „Gaz ziemny w Polsce – początek historii – Spółka Gazolina”, w reż. Janusza Sidora.

Czytaj więcej: WĘGIERSKIE KORZENIE, POLSKIE SERCE – PORTRET WSPÓŁTWÓRCY SPÓŁKI "GAZOLINA" W TVP 3 LUBLIN

5. RAJD STRZAŁY

Walenty_Waskowicz_ps._STRZALA.jpgTradycyjnie w Pliszczynie 27 kwietnia br. odbędzie się 5. Rajd Pamięci st. sierż. Walentego Waśkowicza „Strzały”. Rajd odbywa się można powiedzieć w oparciu o gościnny klasztor Księży Sercanów.
Sobotnie wydarzenie ma również charakter rodzinny – w drugiej części – od ok. godz. 3 PM przechodzi w piknik historyczny połączony z poczęstunkiem.
Program wydarzenia przedstawia się następująco:
11:00 - rozpoczęcie oczywiście uroczystą Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pliszczynie.
W południe złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniająca Patrona rajdu.
12:20 – przemarsz na cmentarz parafialny i po modlitwie zapalenie zniczy na symbolicznym grobie Czesława Jabłońskiego ps. „Bąk”
12:45 uformowanie się i przemarsz trasą rajdu: „Doły Piekarczyka” – Baszki - Pliszczyn „Góry”
ok. 14:15 – poświęcenie i odsłonięcie kamienia pamiątkowego w miejscu śmierci Walentego Waśkowicza ps. „Strzała” - Niezłomnego Żołnierza Wyklętego; apel poległych, salwa honorowa.
„Strzała” był dowódcą patrolu w oddziale WiN kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Poległ w ubeckiej obławie 1 kwietnia 1949 r. właśnie w Pliszczynie.
Po marszu będzie maił miejsce wspomniany piknik militarno - historyczny na terenie parku przy klasztorze Księży Sercanów ( z ogniskiem, poczęstunkiem, stoiskami grup rekonstrukcyjnych i organizacji proobronnych, konkursami z nagrodami dla dzieci i młodzieży szkolnej).

Kolejna edycja Rajdu STRZAŁY organizowana jest wspólnie przez GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ, Stowarzyszenie Patriotyczne Ryngraf im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ oraz Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie, Gminę Wólka, Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pliszczynie./
Fundacja Niepodległości współpracując z grupami rekonstrukcji historycznej wspiera wydarzenia, a przede wszystkim zaprasza wszystkich do udziału w malowniczej okolicy Pliszczyna.

Krótka informacja nt. Bohatera oraz plakat Rajdu poniżej:

Czytaj więcej:  5. RAJD STRZAŁY 

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)



Logo sklep



Nagroda Prezydenta RP 200



GEH



Bohater NKD



rok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...